Податок на дарування квартири родичу

В даний час між близькими родичами широко поширене дарування квартири. Сподіваючись таким способом вирішити майнову проблему і заощадити на переоформлення нерухомості, багато хто вважає, що платити податок при оформленні цієї угоди не потрібно. Чи Так це насправді, або ж таких витрат можна уникнути?

Що таке дарчий?

Дарування квартири — це вид безоплатної угоди. Оформляється у вигляді відповідного договору. Згідно йому, дарувальник і обдаровуваний не проводять між собою яких-небудь розрахунків. Мета таких відносин — шляхом вказівки квартири в контракті дарування безкоштовно передати права на неї близькому родичу

Підписується даний контракт у випадках, коли в угоді купівлі-продажу необхідності немає. Незважаючи на те, що грошові кошти в договорі не фігурують, за нерухомість, згадувану в ньому, платити податки доведеться.

Як 2019 року можна передати близьким свою нерухомість?

Ще не так давно в країні діяв закон, за яким у разі дарування квартири або її спадкування передбачалася виплата відповідного майнового податку. Цей нормативний акт був скасований, проте питання оподаткування, пов'язані з угодами дарування об'єктів нерухомості, тепер регламентує НК Російської Федерації.

Майновий податок на дарування квартири був замінений на ПДФО — податок на доходи фізичних осіб. Змінилося найменування збору та нормативний документ, на підставі якого він стягувався, але смислова спрямованість залишилася колишньою. Всі пов'язані з цим питання регулює стаття 217 Податкового кодексу.

Для того щоб зрозуміти, який доведеться платити податок на дарування квартири родичеві в 2019 році, — звичайний або ПДФО, слід володіти інформацією про те, яким саме способом за дарственному контрактом можна передати власність близькому родичу. У 2019 році нерухомість може бути оформлена на рідних наступними шляхами:

  • Складання дарчої на користь цивільних осіб;
  • Передача об'єкта на письмову обіцянку;
  • Отримання приміщення близьким родичем у вигляді пожертвування.

Які податки доведеться платити при вирішенні подарувати нерухомість?

У відповідності з положеннями російського Податкового кодексу, величина податкової виплати, передбаченої при даруванні квартири, дорівнює 13 відсоткам від її ціни на ринку нерухомості. Вартість підтверджується ТКО на момент підписання контракту.

Якщо особа є нерезидентом, то в цьому випадку ставка суттєво вища — 30 відсотків. 2019 рік практично ніяких змін у порівнянні з минулим не приніс.

Оформити дарування родичу можна такі нерухомі об'єкти:

  • Будинок;
  • Кімнату в комунальному житлі;
  • Квартиру;
  • Ділянка землі.

Оформив передачу своєї квартири на підставі дарування, власник державі не має нічого. Законодавство визначає, що податок на дарування квартири оплачує одаряемое особа.

Хто може бути звільнений від податку?

Зареєструвавши право володіння нерухомим об'єктом в Росреестре, новий власник за законом зобов'язаний сплатити податок на дарування в ФНС. Однак існує виняток, згідно з яким це не робиться у випадках, коли:

  • Оформляється договір дарування між близькими родичами або особами, які визнаються членами сім'ї, відповідно до п. 18.1 статті 217 російського ПК;
  • Обдаровування, згідно з контрактом, є співробітник консульства або члена його сім'ї. Дане положення прописано у Віденській конвенції про дипломатичні і консульські відносини.

Всі інші громадяни повинні сплачувати відповідний податок.

Податок на дарування квартири родичу

Залежно від того, хто на чию користь вирішив оформити контракт дарування своєї квартири, держава визначає, чи доведеться платити податки її новому власнику чи ні. Існують різні ступеня родинного зв'язку. Наприклад, при даруванні квартири батьком дочки податок не сплачується. Якщо ж нерухомість побажав своєму племіннику подарувати дядько, то і ПДФО, і податок при даруванні за операцію доведеться виплатити в повному обсязі.

Законодавчо, на підставі статей 2 і 14 Сімейного кодексу РФ, до близьких родичів належать:

  • Чоловік/а;
  • Батьки і діти, без різниці, рідні або усиновлені;
  • Дідусі, бабусі, онуки;
  • Сестри і брати, як повнорідні, так і неповнорідні.

Дані громадяни податок при даруванні квартири в 2019 році не оплачують. Всі необхідні витрати — це держмито та послуги нотаріуса, в разі звернення до нього.

Варто відзначити, що якщо громадянин, не входить до вище перераховану категорію, прийме рішення продати житло, отримане в дар, раніше ніж через три роки після операції, замість податку на дарування квартири родичу йому доведеться внести у фонд держави ПДФО — 13 відсотків за продаж свого майна.

Пільгових умов щодо оподаткування при передачі нерухомості в дар не передбачено. Податком при даруванні квартири обкладаються всі громадяни, в тому числі малозабезпечені та пенсіонери та ін. Процедура оформлення такого договору і, що випливають з неї зобов'язання однакові для всіх громадян.

Як розраховується сума і коли її слід вносити?

Податок на дарування квартири в 2019 році слід оплачувати після того, як предмет обговорення було переоформлено на нового власника. Термін виплати податку на дарування далекому родичу дорівнює чотирнадцяти днів після інформування Федеральної податкової служби про що відбулася угоді та перереєстрації прав на даний об'єкт.

За законом податок при даруванні квартири необхідно сплатити до 15.07 наступного, після оформлення дарчої року. Якщо ці вимоги не будуть дотримані, виникають штрафні санкції у вигляді 20 відсотків від розміру податку на подаровану квартиру або 40 відсотків, у разі якщо фінансові органи зможуть довести, що гроші не були перераховані навмисно.

Якщо одержувач нерухомості проживає за кордоном, то він повинен податок на дарування виплатити до того, як отримає свідоцтво на право власності.

Розрахунок податку виробляє ФНС, на підставі таких показників, як:

  • Ринкова ціна тепер прирівнюється до оцінки кадастрового органу;
  • Вартість квартири в контракті дарування. Слід враховувати, що ця цифра не повинна бути нижче або вище ринкової ціни більше ніж на 20 відсотків та кадастрової на 70.

Якщо в контракті дарування своїм родичам власник вказав тільки частку (частину) житла, то податок нараховується саме на її вартість.

Слід врахувати, що фінансові органи можуть наполягати на оплаті податку на дарування з ринкової ціни. Якщо подібне сталося, відстояти свої права через суд.

2017 рік вніс деякі зміни в податкове законодавство. Одне з них стосується терміну володіння нерухомим об'єктом і розрахунків з державою. Якщо громадянин є власником нерухомості менше п'яти років, незалежно від того, житловий фонд чи ні, то податку при даруванні він може уникнути, як і ПДФО.

 

Читай також: